Preloader Close

Dünya Dergiler Birliği ve Beyoğlu Belediyesi iş birliğiyle düzenlenen “15 Temmuz Dergi Kapakları Sergisi” İstiklal Sanat Galerisinde tören ile açıldı.

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ve Dünya Dergiler Birliği (DERGİBİR) Başkanı Metin Uçar’ın gündem ve sergiye dair açılış konuşmaları ile başlayan törende DERGİBİR adına projeyi üstlenen YK üyemiz Murat Ayar serginin amacını ve hedefini anlattı. Beyoğlu Kaymakamı Mustafa Demirelli, Libya İstanbul Başkonsolosu Mr. Aref A. B. Abuhajar, siyasi parti temsilcileri ve dergicilerin katıldığı törenin ardından sergi gezildi.

50 dergiye ait kapakların yer aldığı sergi 22 Temmuz’a kadar 09.00 – 20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Ne Dediler?

Metin UÇAR
Dünya Dergiler Birliği Başkanı

15 Temmuz 2016’da halkın iradesine karşı gerçekleştirilen melun ve menfur kalkışmaya karşı milletimiz bir ve beraber olduğunu, -Çanakkale ruhuyla- ne hainlere ne gözü üstümüzde düşmanlara geçit vermeyeceğini bir kez daha göstermiş, “bayrak inmesin, ezanlar dinmesin” diyerek iradesine sahip çıkmıştır.

Halkımızın destanlaşan bu direnişi, “hür tefekkürün kaleleri” olan dergi kapaklarımıza da yansımış, dergi kapaklarıyla güya ülkemize ayar vermeye çalışanların ve hainlerin suratında tokat gibi patlamıştır. 2008’den beri bu toprakların ruhuna dost yayıncılık yapan dergilerimizin çatı kuruluşu olan Dünya Dergiler Birliğine (DERGİBİR) üye dergilerimiz, halkımızın görkemli direnişini dergi kapaklarına ve sayfalarına taşıyarak tarihe önemli bir şahitlik gerçekleştirmiştir.

Milli ve manevi şuurumuzu diri ve canlı tutmak adına yapılan Beyoğlu Belediyesi İstiklal Sanat Galerisi ev sahipliğinde gerçekleşen “Türkiye Yüzyılının Kahramanları 15 Temmuz Dergi Kapakları Sergisi”ne katkı sunan Beyoğlu Belediyesine şükranlarımı sunar, tüm dergilerimize katılımlarından dolayı teşekkür ederim.

Haydar Ali YILDIZ
Beyoğlu Belediye Başkanı

Türk mütefekkirinin hür ve çığır açan düşüncelerinin izlerine ilk rastlanılan mecra, bizde istisnasız hep dergiler olmuştur. Dergiler; tefekkür izleğimizin iniş ve çıkışlarını kimi zaman durgunluğunu ve çokça zaman da hassasiyetlerini saf bir biçimde okura sunarlar.

Kahraman mefhumunun şahsımdaki karşılığı “olağanüstü ve zor zamanları sükûta erdiren bilgelik”tir. Bu bilgelik bazen coşkun, bazen gözü kara, bazen gürültülü, bazen gösterişli ve süslü, bazen de çıt çıkmaz bir cami avlusu sükûnetinde ortaya çıkabilir.

15 Temmuz hain darbe girişimi de hür tefekkür ve zihnin başkentleri dergilerin dikkatinden elbette kaçamazdı. Milli duruş ve tefekküre arka çıkarak yayıncılık yapan dergilerimiz, kahramanlarımız ve gözü kara bilgelerimizin kutsal direnişlerini kapaklarına taşıdılar ve tarihe çok mühim bir şahitlik kazımış oldular.

Biz de Beyoğlu Belediyesi olarak elbette bu tefekkür evlerinin gayretlerine katkı sunmak istedik.

“Türkiye Yüzyılının Kahramanları 15 Temmuz Dergi Kapakları Sergisi”, çığır açan ve tarihe Türkler eliyle bir not daha düşen o direniş gecesine saygı duruşu keyfiyetindedir.

Şehitlerimizin ruhları şad, mekanları cennet olsun.

Murat Ayar
Proje Yöneticisi

Hayatta öyle anlar vardır ki, öne atılmak, göğüs germek, candan ve canandan bile geçmek gerekebilir. 15 Temmuz işte böyle bir andı. 15 Temmuz; ihanete, hain darbe girişimine karşı durarak “Ben de varım!” diyenlerin gecesiydi. Ülke tarihinde sokaklara taşan kitlesel ve görkemli bu darbe karşıtı direniş bir ilkti. Bu direniş tarihe adını yazdırırken meydanları da birer direniş otağına çevirdi.

Dergiler de tıpkı insanlar gibi her büyük olayda, ne yazdıkları nerede durdukları ile anılırlar ve tarihte yerlerini alırlar. Halk gözünü kırpmadan sokaklara akarken halkın bir cüzü olan dergiciler elbette ki bundan geri duracak değillerdi. Cemil Meriç’in ifadesi ile “Hür tefekkürün kaleleri” olan dergiler hürriyetimize göz dikenlere karşı sorumluluk almaktan kaçınamazdı. Dergilerimiz de kahramanlığın gecesini kapak ve içerikleriyle geleceğe emanet ettiler. Söz de yazı da gök kubbede ve sahifelerde bir tanık olarak yerini aldı.

“Türkiye Yüzyılının Kahramanları 15 Temmuz Dergi Kapakları Sergisi” ile görkemli bir direnişi geleceğe emanet eden dergilerimizin şahitliğine tekrardan ışık tutmuş olacağız. DERGİBİR (Dünya Dergiler Birliği) üyesi dergiler ve Beyoğlu Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleştirilen bu sergide elbette ki asıl kahramanlar kahraman halkımız, şehitlerimiz ve gazilerimizdir.

Fotoğraflar: