Preloader Close

Tarihçemiz

Dünya Dergiler Birliği (DERGİBİR),

  • 2008 yılında, yirmi kadar dergi genel yayın yönetmeni ve editörünün başlattıkları istişare toplantıları, zamanla aylık düzenle toplantılara, daha sonra da kurumsal bir yapıya dönüştü.
  • 2009 yılında Kızlarağası Medresesi’nde ilk Dergi Günleri etkinliğini gerçekleştirdi.
  • Yılda bir defa düzenlenen bu dergi buluşmaları, zamanla yurt dışından dergilerin de katılımıyla uluslararası bir hal almış, 2014 yılında kadar “Türkiye Dergi Günleri” ismiyle gerçekleştirilen “Dergi Fuarı” 2015’ten itibaren uluslararası dergileri de misafir etmeye başlamıştır. Birlik bu süreçte gerek yurt içi gerek yurt dışında alt birimler kurarak yoluna devam etmiştir.
Awesome Image
Awesome Image

Türkiye’de ve Dünya’da

dergiciliğin gelişmesini hedefleyen DERGİ-BİR çatısı altında; Dünya Türkçe Dergiler Birliği, Dünya Gençlik Dergileri Birliği, Okul Dergileri Birliği, Çocuk Dergileri Birimi ve Akademik Dergiler Birimi bulunmaktadır. Dünya Çizerler Birliği ile de koordineli çalışmalar yapmaktadır.

Gerek platform gerekse dernek olarak DERGİBİR;

verdiği dergicilik eğitimi ile onlarca okulda binlerce öğrenciye ulaştı. Bu öğrenciler bu eğitimlerin sonunda ürettikleri yüzlerce dergi ve fanzin ile “Hür Tefekkkür”e yeni mevzi ve kaleler oluşturdular. Bu kazanım, DERGİBİR’in tüm çabalarının en üstünde olmuştur her zaman. Düşünen ve üreten gençlerimizin sayısını artırmaya yönelik kültürel çalışmalarımız artarak devam etmektedir.

Awesome Image