Preloader Close

Dünya Dergiler Birliği öncülüğünde dostları ve öğrencileri Asım Gültekin’i vefat yıldönümünde bir anma programıyla yad ettiler. Eyüpsultan Zal Mahmut Paşa Külliyesi’nde yapılan programa yoğun katılım vardı. Kur’an tilavetiyle başlayan program tanıdıklarının şahitlikleriyle devam etti.

Temmuz Dergisi Yazı İşleri sorumlusu Murat Ayar’ın moderatörlüğünü yaptığı programa katılanlar arasında Dünya Dergiler Birliği Başkanı Metin Uçar, Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Selahattin Eş Çakırgil, Hamza Türkmen, Erol Erdoğan ve Bülent Şahin Erdeğer gibi isimler vardı. Programa hastalığı dolayısıyla katılamayan Rasim Özdenören ve yoğunluğu dolayısıyla katılamayan İstanbul Milletvekili Hasan Turan sesli mesaj yoluyla programa katıldı.

Asım Gültekin’in son dönemlerde programlarını ayarladığı Rasim Özdenören “Onun yazacağı şeyler başkaları tarafından yazılamayacak yazılardı.” dedi.

İstanbul Milletvekili Hasan Turan ise gönderdiği mesajda şu ifadeleri kullandı “Son zamanların güzel örnek insanıydı. Bizler onun ihlasına ve kulluk bilincine şahitlik ettik.”

Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken kendini vakfetmenin önemine değindi “Asıl olan kendini vakfetmek. Bu bölgede iz bırakanlar yaşıyor ve anlıyorlar. Onun mücadele ettiği her şey hedefine ulaşmış gözüküyor.”

Star Gazetesi yazarı Selahattin Eş Çakırgil Asım Gültekin’in şu ifadelerle ne kadar hassasiyet sahibi bir müslüman olduğunu ifade etti “Benim aklımda kalan Asım, İslami hassasiyete dikkat eden, çok okuyan, derin kültürlü bir Müslüman olarak kaldı.”

Haksöz Dergisi yazarı Hamza Türkmen Asım Gültekin’in İslami bilince katkısından bahsetti “Sessiz tavırları vardı. Giyimi, duruşu ile İslami bir bilinç geliştirdi. Ömrünü İslami bir duruşa vakfetti.”

Konuşmaların ardından Asım Gültekin’in konuşmalarından hazırlanan bir sinevizyon izlendi. Program Rıhle Dergisinden Abdullah Zerar’ın yapmış olduğu dua ile son buldu.

Fotoğraflar: