Preloader Close

Dünya Dergiler Birliği (DERGİBİR) tarafından bu yıl 12.’si “Asım Gültekin” anısına düzenlenen Uluslararası Dergi Günleri Pazar günü ödül töreniyle sona erdi. Dergi okurları, kültür insanları ve dergi dostları fuara büyük ilgi gösterdi.

29 Eylül Çarşamba günü başlayıp beş gün boyunca devam eden fuarda ünlü yazarların da katıldığı yüzden fazla etkinlik gerçekleşti. Katılımcılar, çoğunu kitaplar veya dergilerden tanıdığı yazarlarla tanışma, konuşma, sohbet etme imkânı buldular; merak ettikleri soruların cevaplarını aldılar.

Kapanış töreninde konuşan DERGİBİR Başkanı Metin Uçar, dergicilerin varlığının bir yansıması ve şahs-ı manevisinin bir ürünü olan ve 12.sinin düzenlendiği fuara dikkat çekerek, dergiciliğin okul olma cihetinin öneminden bahsederek gençliğin katılımından ve desteklerinden ve dahası sürdürülebilir çalışmalara olan iştiyaklarından duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Törende selamlama konuşması yapan Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan; etkinliği düzenleyenlere teşekkür ettiği konuşmasında, rahmetli Asım Gültekin ve arkadaşlarının başlatmış olduğu bu geleneğin devamının önemli olduğunu belirterek kültüre ve sanata destek vermeye devam edeceklerini ifade etti.

Fuara özellikle gençlerin yoğun ilgi göstermesi dikkatlerden kaçmadı. Pazar günü gerçekleşen kapanış programında “Dergiciliğin Enleri”  ödülleri de sahiplerini buldu.

Her yıl bir dergiye verilen “Onur Ödülü” bu yıl Asım Gültekin ailesine verildi. Merhum Gültekin’in eşi ve çocuklarının da katıldığı kapanış töreninde “Onur Ödülü”nü Asım Gültekin’in eşi Nurdan Gültekin Hanımefendi aldı.

DERGİBİR tarafından düzenlenen; Fatih Belediyesi, TİKA, YTB, TCDD ve Albayrak Medya tarafından desteklenen 12. Dergi Günleri’nde ödül alan diğer dergi ve kurumlar şunlar oldu:

1. Onur Ödülü- Gültekin Ailesi

2. Belediye Dergiciliği Özel Ödülü- Kahramanmaraş Belediyesi

3. Dergicilik Okulu Özel Ödülü- Esenler Belediyesi

4. Kültüre En Çok Yatırım Yapan Belediye- Fatih Belediyesi

5. En Genç Dergici Ödülü- Ömer Halis Uçar (yaş 4) İlk Dergim

6. En İlgi Çeken Gençlik Dergisi- Genç Dergi

7. En Yazılmayanları Yazan Dergi- Derin Tarih

8. En Çekici Dergi- Özçekim Dergisi

9. Fuar Özel Ödülü-Serçe Dergisi

10. En Kolektif Dergi- Hark Dergisi

11. En Çok Özel Sayı Yapan Dergi- Hece Dergisi

12. En Fiyakalı Dergi- Fiyaka Dergisi (Yunanistan)

13. Karikatür Özel Ödülü- Ahmet Altay (Dünya Çizerler Birliği Başkanı)

14. En Naif Dergi- Hayal Bilgisi

15. En Çok Dosya Yapan Gençlik Dergisi- Genç Öncüler

16. “En Özel” Alan Dergisi- Siyer Dergisi

17. En Çok Dilde Yayın Yapan Okul Dergisi- Siyer Gazetesi ( Mehmet Emin Saraç İHL)

18. En Çok Dergi Çıkaran Gençlik Merkezi- Gençlik ve Spor Bakanlığı / Denizli Gençlik Merkezi

19. En Yeni Çocuk Dergisi- Cim (Diyanet İşleri Başkanlığı)

20. En Titiz Dergi- Hane Dergisi

Görseller: