Preloader Close

Uluslararası Dergi Günleri kapılarını 12. defa dergicilere ve dergi dostlarına açmaya hazırlanıyor.

29 Eylül- 3 Ekim tarihleri arasında tarihi Sirkeci Garı’nda düzenlenecek fuarın ana teması, geçtiğimiz yıl vefat eden dergici, eğitimci, yazar Asım Gültekin olacak.

Fatih Belediyesi, TİKA, YTB, TCDD ve Albayrak Medya desteği ile düzenlenen dergi günleri boyunca çok sayıda etkinliğe de imza atılacak.

Fuarda Gültekin’e ait eserler, ona özel yayımlanan dergiler, kitaplar ve fotoğraflar sergilenecek.

Ayrıca Amerika’dan Endonezya’ya; Polonya’da Mısır’a birçok ülkeden UWC (Union of World Cartoonists) mensubu onlarca karikatüristin çizmiş olduğu karikatürler de ilk defa bu fuar kapsamında sergilenecek. Bir kişi için dünyadan pek çok karikatüristin katkılarıyla çizilen karikatürler ile anma etkinliği Türkiye’de bir ilk olacak.

5 gün boyunca düzenlenecek fuarda 110 farklı etkinlik planlandı. Osmanlıca Eğitim ve Kültür Dergisi, Hece, Cins, Muhit, Dergâh, Derin Tarih, Haksöz, Birnokta, Türk Edebiyatı, Temmuz, Kriter, Tohum, Genç, Semerkand, Altınoluk, Telve, Lacivert, Sabit Fikir, Umran gibi dergilerin yanı sıra genç dergicilerden de etkinliğe yoğun bir katılım söz konusu.

Konuyla ilgili DERGİBİR Başkanı Metin Uçar şu açıklamaları yaptı:

“Bu yılki Uluslararası Dergi Günleri’ni, bir vefa borcu olarak kurucu başkanımız merhum Asım Gültekin anısına gerçekleştiriyoruz. Arkadaşımız, kardeşimiz Asım Gültekin, benzeri olmayan önemli bir fikri hayata geçirdi ve faaliyetler dergi dostu, delisi, emekçisi arkadaşlarımızın katkısıyla bugüne kadar geldi. 2010 senesinde başlayan bu kültürel birlikteliği, çizgiyi kıymetli dergici arkadaşlarımızın da gayretleriyle, destekleriyle daha da geliştirerek ve genişleterek ileriye taşıma gayretindeyiz. Bu yıl 29 Eylül – 3 Ekim tarihleri arasında gerçekleştireceğimiz Uluslararası Dergi Günleri’nde çok sayıda etkinlik yer alacak. Osmanlıca hızlı okuma yazma kursundan, dergi atölyelerine, mini konserlerden panellere, okur yazar buluşmalarından çizim, grafik söyleşi/gösteri/atölyelerine kadar birçok etkinlikle bir araya geleceğiz. Ziyaretçilerimiz gönül rahatlığıyla etkinliklere gelebilirler. Açık alanda yapılacak bu etkinliklerde pandemi şartları gereğince tüm önlemler alınmış olacak. Açık havada çocuk, bilim, sanat, kitap, tarih vb. birçok alanda yüzlerce dergi sizi bekliyor…”

Tarihi dokunun yanı sıra kültürel noktaları ve etkinlikleri ile de öne çıkan Fatih ilçesinin Belediye Başkanı M. Ergün Turhan ise Dergi Günleriyle ilgili şu açıklamada bulundu:

“Fatih Belediyesi olarak desteklediğimiz Uluslararası Dergi Günleri’nin hayırlı olmasını diliyor, emeği geçenleri kutluyorum.  Dijital bir dönüşüm yaşansa da dergilerin hayatımızdaki önemi yadsınamaz. Her bir dergi aynı zamanda bir okuldur. Özellikle gençlerimizin bu fuarı mutlaka görmelerini diliyorum. Bu vesileyle, DERGİBİR kurucu başkanı ve dergi fuarlarının da banisi olan Asım Gültekin’i rahmetle anıyorum.”

29 Eylül Çarşamba günü saat 10’da ziyaretçiye açılacak olan 12. Uluslararası Dergi Günleri’nin resmi açılış töreni 30 Eylül Perşembe saat 12’de gerçekleştirilecek.

5 gün boyunca sürecek olan dergi günleri Pazar günü saat 17’de düzenlenecek olan “Dergiciliğin Enleri 2021” ödül töreni ile sona erecek.