Preloader Close

13. Dergi Fuarı Programlar

Sibel Eraslan

Dünya Dergiler Birliği tarafından düzenlenen 13. Uluslararası Dergi Günleri yüzlerce sayıda derginin katılımıyla başladı. Dergi Günleri’nin ilk program konuğu, gazeteci yazar Sibel Eraslan’dı. Söyleşi öncesi stantları dolaşarak, böyle bir organizasyonun gerçekleşmesinden dolayı çok mutlu olduğunu ifade etti. “Bir Okuyuş Kalsın Bizden Geriye” başlıklı söyleşide konuşan Eraslan, gençliğinde okuduğu dergilerden ve fikir dünyasını besleyen yazarlardan bahsetti. Kur’an ile edebiyat arasındaki ilişkiden konu açan yazar, aldığı soru-cevaplar ile programı noktaladı.

Cihan Aktaş

Dergi Günleri’nin düzenlemiş olduğu programa misafir olan yazar Cihan Aktaş, yazma serüvenine, dergiciliğe ve türler arasındaki gerilimli geçişkenliğe değindi. Söyleşi öncesinde stantları dolaşan Aktaş, fuardaki dergi çeşitliliğinden ve köklü dergilerin yer almasından dolayı mutlu olduğunu ifade etti.

Mustafa Armağan

Hemhal Mecmuası’nın düzenlemiş olduğu programda konuşan tarihçi yazar Mustafa Armağan, Osmanlı Türkçesinin ehemmiyetinden, kolaylıkla öğrenilebileceğinden bahsetti ve kadim medeniyetimizin zenginliklerine ancak Osmanlıca öğrenerek ulaşılabileceğini söyledi.

Cemal Balıbey

Müstahak Fanzin’in düzenlemiş olduğu programda yazar Cemal Balıbey, tanışmanın önemine ve üniversitelerde aktif bir çalışma hayatına sahip olunması gerektiğine değindi.

Musa Üzer & Hülya Şekerci

Haksöz Dergisi’nin düzenlemiş olduğu programda, yazar Musa Üzer ve Hülya Şekerci’nin katılımıyla, “Üniversiteler ve Davet Sorumluluğumuz” isimli bir söyleşi gerçekleştirildi. Üniversitelerde çalışma yapmanın önemine ve sistematiğine dair bilgi verildi.

Mevlâna İdris Paneli

Mevlâna İdris Anısına düzenlenen 13. Uluslararası Dergi Günleri’nde Mevlâna İdris paneli düzenledi. Turan Kışlakçı, Bekir Cantemir, Saadettin Acar ve DERGİBİR Başkanı Metin Uçar’ın konuştuğu panelin moderatörlüğün Murat Ayar yaptı. Mevlâna İdris’in fikri derinliği, edebi anlayışı, seyyahlığı, beyefendiliği, arkadaşlığı, çocuk edebiyatına olan ilgisi konuşulan başlıca konular arasındaydı.

Gençlik Dergileri Çalıştayı

Genç Dergiciler Birliği tarafından düzenlenen Gençlik Dergileri Çalıştayı’nda “Pandemi Sonrası Dergilerin Yaşadığı Zorluklar” konuşuldu. Pandemi sonrası dünyadaki ekonomik darboğaz sebebiyle dergilerin menfi etkilendiği zikredildi. Bu sorunların çözümüne dair fikirler tartışıldı.